2020 -2021 სასწავლო წელი. სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება

 


 


                                                  ორღულის საჯარო სკოლა

                                                             გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა: რას მოგვითხრობენ სურათები

საგანი /პედაგოგი:სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება/ნუნუ იაშვილი

სწავლების საფეხური:დაწყებითი საფეხური -III კლასი

მოსწავლეთა პროფილი: მოსწავლის რაოდენობა:8

განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მოსწავლე:0

გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა:მოსწავლემ გააცნობიეროს თუ როგორ ასახავენ მხატვრები ტილოებზე მათი თვალით დანახულ ცხოვრებისეულ მომენტებს.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

მასწავლებლიე სახელ;ი და გვარი:   ნუნუ იაშვილი

პირედი ნომერი:  38001027583

სწავლების საფეხური/კლასი:  დაწყებითი/მეორე კლასი

მოსწავლეთა (მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა) რაოდენობა: 8 მოსწავლე, სსსმ მოსწავლე არ არის

გაკვეთილის თემა: „ჩემი ეზო“.

გაკვეთილის მიზანი:  

ხელოვნების ნიმუშებში ნაცნობი სცენების, მოვლენების ამოცნობისა და მათზე მსჯელობის უნარის, ჩანაფიქრის განხორციელებისადმი შემოქმედებითი მიდგომის, ფანტაზიის, პრაქტიკული და საკომუნიკაციო უნარ-ჩვევების განვითარება.

 

შედეგები და მათი ინდიკატორები:

მიმართულება: შემოქმედებითობისადაპრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება

ს.გ.II.2. მოსწავლეს შეუძლია მიმართს სხვადასხვა მასალას, ტექნიკას და პროცედურას ნამუშევრის შექმნისას.

შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:

·            სხვადასხვა ტექნიკით ქმნის მაკეტს.

ს.გ.II.5. მოსწავლეს შეუძლია  მარტივი შრომითი საქმიანობის ელემენტარულ უნარ- ჩვევებ ამომჟღავნება.

·           გაკვეთილებზე მოდის საჭირო აღჭურვილობით;

·           იცავს  დროის ლიმიტს ყველა ტიპის აქტივობის შესრულებისას.

ს.გ.II.6. მოსწავლეს შეუძლია მუშაობ ინდივიდუალურად.

·           ცდილობს მოცემული ამოცანის გადაჭრას დამოუკიდებლად.

 

მიმართულება: კომუნიკაცია და ინტერპრეტაცია

ს.გ.II.7. მოსწავლეს შეუძლია წარადგინოს ინდივიდუალურ  ნამუშევრები, გამოთქვას აზრი

და შთაბეჭდილებები საკუთარ და თანაკლასელთა ნაშრომებზე.

შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:

·         უსმენს თანაკლასელებს და მასწავლებელს.

ს.გ.II.8.  მოსწავლეს ესმის და შეუძლია წარმოაჩინოს, რომ ხელოვნება არის იდეათა გამოხატვის საშუალება.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

საუბრობს იდეებზ რომლებიც მიიღო სხვისი ნამუშევრიდან.

მოსწავლეს შეუძლია ჩანაფიქრის განხორცილებისათვის  პლასტელინით მარტივი ფორმების გამოძერწვა.

    გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:

გაკვეთილის გეგმაში წარმოდგენილია  თემის შესაბამისი სტანდარტი და ინდიკატორები კონკრეტული კლასის საგნობრივი პროგრამის მოთხოვნების შესაბამისად.  გაკვეთილის მიზანი შესაბამისობაშია მისაღწევ შედეგებთან და თემატურად თანხვედრაშია სასწავლო წლის მოცემულ პერიოდთან.

 

 

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

 მიზანი: გარემოზე დაკვირვების შედეგების ასახვა ნამუშევარში და საპრენტეზაციო უნარ-ჩვევების განვითარება.

·         შედეგები და მათი ინდიკატორები: მიმართულება: შემოქმედებითობისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება                      

·         ..III.1. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სახვითი ხელოვნების რამდენიმე ძირითადი ელემენტი და პრინციპი ნამუშევრის შექმნისას. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლეგამოსახულებას გააზრებულად ანაწილებს სასურათე სიბრტყეზე

.· მიმართულება: კომუნიკაცია და ინტერპრეტაცია

·         ..III.2. მოსწავლეს შეუძლია განავითაროს სხვადასხვა მასალის, ტექნიკის და პროცედურის გამოყენების უნარი ნამუშევრის შექმნისას. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლეხატავს ფანქრით, პასტელით, აკვარელით, გუაშით, ნახშირით, ცარცით და სხვ.

·         ..III.4. მოსწავლეს შეუძლია ნამუშევრების შექმნა შთაბეჭდილებებისა და წარმოსახვის მეშვეობით. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლექმნის სიუჟეტებს თავისუფალ თემაზე საკუთარი ფანტაზიით;·

·         ..III.6. მოსწავლეს შეუძლია მუშაობა ინდივიდუალურად და სხვებთან ერთადითხოვს დახმარებას და იჩენს სხვების დახმარების ინიციატივას.· მიმართულება: კომუნიკაცია და ინტერპრეტაცია       ..III.7. მოსწავლეს შეუძლია წარადგინოს ინდივიდუალური და ჯგუფური ნამუშევრები და გაუზიაროს თანაკლასელებს აზრი და იდეები. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლეუსმენს მასწავლებელსა და თანაკლასელებს და ითვალისწინებს მათ აზრს;

    · ..III.8. მოსწავლეს ესმის და შეუძლია წარმოაჩინოს, რომ ხელოვნება არის თვითგამოხატვის და კომუნიკაციის საშუალება. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლეგანმარტავს, რისი ასახვა უნდოდა ნამუშევარში

.· მიმართულება: ხელოვნების აღქმა კონტექსტში .

      2 ..III.11. მოსწავლეს შეუძლია განასხვავოს ერთმანეთისგან სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნების დარგები, ზოგიერთი ჟანრი და დააკავშიროს ისინი ყოველდღიურ ცხოვრებასთან. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლესაუბრობს ამა თუ იმ ჟანრისთვის დამახასიათებელ ნიშნებზე

 

 

წინასწარი ცოდნა

·         მოსწავლემ უნდა იცოდეს, რომ მხატვრულ ნაწარმოებებს სხავადასხვა თემატიკის მიხედვით აჯგუფებენ ჟანრება

შეფასების საგანი და მპროცედურები

საკლასო დავალებათა კომპონენტები: მიმდინარე საკლასო დავალებები მოიცავს შემდეგი ტიპის აქტივობებს: 1. კონკრეტული პრაქტიკული სამუშაოს შესრულება ან ნამუშევრის შექმნა გარკვეულ თემაზე, რაც შეიძლება შეფასდეს შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვითორგანიზებულობა (სისტემურობა, დროის ლიმიტის დაცვა, საჭირო· მასალის, აღჭურვილობის ქონა);  ტექნიკის, მასალის ფლობა;·  შემოქმედებითობა (გადაწყვეტილების დამოუკიდებლად მიღება,· საკუთარი ხელწერის, ხედვის, დემონსტრირება);  · 1. საკუთარი და სხვისი ნამუშევრების განხილვაში მონაწილეობა; 2. გარკვეული ეპოქის, შემოქმედის ან ხელოვნების ნიმუშის ანალიზში ან მის ირგვლივ მსჯელობაში მონაწილეობა, რაც შეიძლება შეფასდეს შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვითაქტიური მონაწილეობა;·  საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოჩენა;·  სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება.· . საკუთარი და სხვების ნამუშევრების პრეზენტაცია (აუდიტორიისთვის წარდგენა), რაც შეიძლება შეფასდეს შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვითსათქმელის ნათლად და გასაგებად გადმოცემა, აუდიტორიასთან· კონტაქტითვალსაჩინოებისა გამოყენება;·  კითხვებზე ადექვატური პასუხის გაცემა.· შეფასების რუბრიკები იხილეთ დანართის სახით

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

სახელმძღვანელო: . მაჭარაშვილი, . მაჭარაშვილი, . სილაგაძე. ხელოვნება 3. მერიდიანი, თბილისი, 2011 წელი. რესურსები: ყოფითი ჟანრის ფერადი ილუსტრაციები, თაბახის ფურცლები, საწერი კალმები, ფლომასტერები, უბრალო/ფერადი ფანქრები, სახატავი ალბომები

 

გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

მისალმება, კლასის ორგანიზება (2 წუთი)

     I ფაზა - გამოწვევა (3 წუთი) ვიყენებ გონებრივი იერიშის მეთოდს:  ვაჩვენებ სახელმძღვანელოდან ,,ყოფითი ჟანრის სურათს“ და ვთხოვ დაფიქრდენ რა არის ამ სურათის მთავარი

    თემა II ფაზა - შინაარსის რეალიზება (5 წუთი) მოსწავლეებს ვთხოვ გადაიკითხონ გაკვეთილი და დაფიქრდენ რა კავშირია გაკვეთილსა და ჩემ მიერ წარდგენილ რეპროდუქციას შორის

(5 წუთი)

 მთავარი კითვხის გააზრების შემდეგ დავუსვამ შემდეგ შეკითხვებს (5 წუთი):

1. რა ინფორმაციის გაგება შეგვიძლია ყოფითი ჟანრის სურათების მეშვეობით?

2. როგორ ფიქრობთ, რატომ ხატავენ მხატვრები ყოფითი ჟანრის სცენებს?

    III ფაზა - რეფლექსია (20 წუთიეცადეთ თავად დახატოთ ადამიანების ცხოვრებიდან ერთი ეპიზოდიØ (10 წუთიწარმოადგინეთ  თკვენი ნამუშევარი (8 წუთი)Ø  ნამუშევრების შეფასება(2წუთი)Ø


 
 

                                                                                             შეფასების რუბრიკა 

კრიტერიუმები

სრულად პასუხობს

ზოგადად პასუხობს

ვერ პასუხობს

საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა

სრულად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

ნაწილობრივ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

გაკვეთილის შინაარსის აღქმა, გააზრება და განმთკიცება

მოსწავლემ შეძლო საგაკვეთილო მასალის შინაარსის აღქმა, გააზრება და განმტკიცება

მოსწავლე გადმოცემს და აღიქვამს გაკვეთილის შინაარსს,უჭირს გააზრება

ვერ შეძლო საგაკვეთილო მასალის შინაარსის აღქმა, უჭირს გააზრება

პრაქტიკული მუშაობა

სრულად ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს(ხატავს).

ხარვეზებით ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს.

ვერ ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს.

                                      

                                       ნუნუ იაშვილი.

                                                                               გაკვეთილის რეფლექსია

გაკვეთილი დავგეგმე. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრულ მიზნებზე, მისაღწევ შედეგებზე, ინდიკატორებზე დაყრდნობითა და მათი გათვალისწინებით. გაკვეთილის მიზანი იყო ,,სურათებით მოთხრობილი ამბები”-ს-  ყოველღიური ცხოვრების (ყოფითი ჟანრის)გაანალიზება, შეფასება, პრობლემის გამოკვეთა, გადაჭრა, გაკვეთილის მსვლელობის დროს აღმოჩნდა, რომ მოსწავლეები უკვე ფლობდნენ იმ უნარ ჩვევებს, რომელთა დახმარებით და წინარე ცოდნის გამოყენებით, ისინი თვითონ  გამოკვეთდნენ და ჭრიდნენ პრობლემას. აღნიშნულის განსახორციელებლად წინასწარ დავგეგმე  აქტივობეი. გაკვეთილის პირველ აქტივობად გამოვიყენე-  გონებრივი იერიში, რამაც ხელი შეუწყო,  მოსწავლეებში  შესწავლილი მასალის განმტკიცებას. მივმართე  ინდივიდუალური მუშაობის ფორმას. ჩართული იყო მთელი კლასი .  გაკვეთილის შემდეგი ეტაპი- წარიმართა პრაქტიკული მუშაობის ფორმით, რომელიც გაცილებით ეფექტური გამოდგა. მოსწავლეებმა თვალსაჩინოებებზე დაკვირვებიშ შემდეგ შეასრულეს ნახატი და გააკეთეს საკუთარი ნამუშევრების პრეზენტაცია,

შემდეგი აქტიობა- რეფლექსია რომლის მიზანი იყო დამედგინა  რა ცოდნა შესძინა ჩატარებულმა გაკვეთილმა მოსწავლეებს და რა მიზანს დავისახავდი სამომავლოდ. მოსწავლეების შეფასებისას გამოვიყენე რეფლექსიის ერთ-ერთი ფორმა ,,კომპლიმენტი“ რომლის მიზანი იყო, მოსწავლეებს თავადაც შეეფასებინათ,როგორც საკუთარი, ასევე  თანაკლასელების  აქტიურობა და სამუშაო ხარისხი.

გაკვეთილმა საინტერესოდ ჩაიარა, გაკვეთილის მსვლელობით კმაყოფილი ვარ,ერთ მხრივ მოსწავლეებმა გაამართლეს,მეორე მხრივ დაგეგმილმა აქტივობებმაც სათანადოდ იმუშავა,იყო მოსწავლეთა  ჩართულობა ,აქტივობებიც იყო საინტერსო მოსწავლეებისათვის. ,საგაკვეთილო გარემო მერხების განლაგება,განათება,ტემპერატურა,სწავლების მეთოდები,.გაკვეთილის ფაზების დაცვა სწორად იყო გამოყენებული,კომუნიკაცია ენა,ხმა,ჟესტიკულაცია,უკუკავშირი,კითხვა-პასუხი,მასალის ახსნა და შედეგების შეჯამებაც სწორად იყო გამოყენებული.მოსწავლე-მასწავლებლის ურთიერთობა,ურთიერთ გაგება,დისციპლინა იყო დაცული,მოტივაცია,წარმატების განცდა,სწავლებიდან მიღებული სიამოვნება. შექება ყველამ დაიმსახურა,მივაღწიეთ თუ არა მიზანს? მე შევასრულე გეგმით გათვალისწინებული საქმიანობა,მიზანი შეძლებისდაგვარად დავძლიეთ,  შეფასების კუთხით გავაუმჯობესებ მუშაობას.მოცემულ რეკომენდაციებს  გავითვალისწინებ და ყოველივე ეს სრულფასოვნებას შესძენს ჩემს მიერ შემდგომში ჩატარებულ გაკვეთილს.

 

                                                                                                                                                                          


გაკვეთილის გეგმა №2

მასწავლებლის სახელ;ი და გვარი:   ნუნუ იაშვილი

პირადი ნომერი:  38001027583

სწავლების საფეხური/კლასი:  დაწყებითი/პირველი კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა  -13 . მათ შორის სსსმ მოსწავლე-1

გაკვეთილის თემა: „ცირკი“.

გაკვეთილის მიზანი:  

ხელოვნების ნიმუშებში ნაცნობი სცენების, მოვლენების ამოცნობისა და მათზე მსჯელობის უნარის, ჩანაფიქრის განხორციელებისადმი შემოქმედებითი მიდგომის, ფანტაზიის, პრაქტიკული და საკომუნიკაციო უნარ-ჩვევების განვითარება.

 

 

შედეგები და მათი ინდიკატორები:

მიმართულება: შემოქმედებითობისადაპრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება

ს.გ.II.2. მოსწავლეს შეუძლია მიმართს სხვადასხვა მასალას, ტექნიკას და პროცედურას ნამუშევრის შექმნისას.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·            საღებავების ან  ფანქრების გამოყენებით ხატავს გამოსახულებას

·           სსსმ მოსწავლე აკვირდება და შეძლებისდაგვარად მასწავლებლის დახმარებით ხატავს.

ს.გ.II.5. მოსწავლეს შეუძლია  მარტივი შრომითი საქმიანობის ელემენტარულ უნარ- ჩვევებ ამომჟღავნება.

·           გაკვეთილებზე მოდის საჭირო აღჭურვილობით;

·           იცავს  დროის ლიმიტს ყველა ტიპის აქტივობის შესრულებისას.

ს.გ.II.6. მოსწავლეს შეუძლია მუშაობ ინდივიდუალურად.

·           ცდილობს მოცემული ამოცანის გადაჭრას დამოუკიდებლად.

·           სსსმ მოსწავლე მასწავლებლის მითითებით ცდილობს ამოცანის გადაჭრას.

 

მიმართულება: კომუნიკაცია და ინტერპრეტაცია

ს.გ.II.7. მოსწავლეს შეუძლია წარადგინოს ინდივიდუალურ  ნამუშევრები, გამოთქვას აზრი

და შთაბეჭდილებები საკუთარ და თანაკლასელთა ნაშრომებზე.

შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:

·         უსმენს თანაკლასელებს და მასწავლებელს, გამოთქვამს საკუთარ აზრს.

·         სსსმ მოსწავლე უსმენს მოსწავლეებს და მასწავლებელს.შეძლებისდაგვარად აფიქსირებს თავის აზრს.

ს.გ.II.8.  მოსწავლეს ესმის და შეუძლია წარმოაჩინოს, რომ ხელოვნება არის იდეათა გამოხატვის საშუალება.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

საუბრობს იდეებზ რომლებიც მიიღო სხვისი ნამუშევრიდან.

მოსწავლეს შეუძლია ჩანაფიქრის განხორცილებისათვის  ფერადი ფანქრებით მარტივი ფორმების დახატვა.

სსსმ მოსწავლეს  შეუძლია მასწავლებლის დახმარებით, ფანქრით მარტივი ფორმების გამოსახვა ნამუშევარში.

    გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:

გაკვეთილის გეგმაში წარმოდგენილია  თემის შესაბამისი სტანდარტი და ინდიკატორები კონკრეტული კლასის საგნობრივი პროგრამის მოთხოვნების შესაბამისად.  გაკვეთილის მიზანი შესაბამისობაშია მისაღწევ შედეგებთან და თემატურად თანხვედრაშია სასწავლო წლის მოცემულ პერიოდთან.

 

 

 

 

აქტივობის მიზანი და აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები

სასწავლო რესურსები(დავასახელოთ შინაარსობრივი რესურსის მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)

დრო (წთ)

 

 

1.

I ფაზა - გამოწვევა

 

1.აქტიობა-მისალმება, კლასის ორგანიზება 

 

ბავშვებს გავაცნობ:

·         გაკვეთილის მიზანს

·         შეფასების კრიტერიუმებს

·         შევახსენებ ქცევის წესებს:

·         დავიცვათ სიჩუმე;

·         ყურადღებით ვუსმინოთ ერთმანეთს;

·         ხელის აწევით ვითხვოთ პასუხის გაცემისა, თუ მოსაზრების თქმის უფლება;

·         საკლასო დავალების შესრულების დროს ხმამაღალი საუბრით არ შევუშალოთ ერთმანეთს ხელი;

·          საჭიროების შემთხვევაში დავეხმაროთ სხვებს, ან თავად ვითხვოთ დახმარება

 

 

მთელი კლასი

 

 2 წთ

 

 

 

 

 

 

 

 მიზანი - მოსწავლეები გაიგებენ რას ისწავლიან ამ გაკვეთილიდან, როგორ შეფასდებიან და კიდევ ერთხელ დაფიქრდებიან როგორ უნდა მოიქცნენ, რათა მიიღონ ცოდნა და კარგი შეფასება.

 

 

მე-2 აქტივობა - ვიყენებ გონებრივი იერიშის მეთოდს

·         მოსწავლეებს ვაჩვენებ სახელმძღვანელოში მოცემულ თემას,,ცირკი“

 

 

·         და ვთხოვ ეცადონ ამოიცნონ რომელი პერსონაჟები და რა საგნებია გამოსახული    თემა: ,,ცირკი“-ს ილუსტრაციაზე?

 

მიზანი - ამ აქტივობით მოსწავლეებში გავაღვიძებ ინტერესს გაკვეთილის თემის მიმართ და გავუაქტიურებ დაკვირვების უნარს.

კითხვა-პასუხი

დაკვირვება

ლექცია

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ვიყენებ  გონებრივი იერიშის სქემას

 

 

 

5წთ

 

აქტივობით მიღწეული შედეგი: მოსწავლეებს შეუძლიათ ყურადღების მობილიზება.კითხვებზე პასუხის გაცემა

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

II ფაზა - წვდომა/გაგება

 

მე-3 აქტივობა - მინი ლექცია

 

 

·         მოსწავლეებს ვუხსნი  ახალ გაკვეთილს, ვაჩვენებ მოცემულ თემაში  გამოსახულ ,,ცირკს“.

·         მოსწავლეებს ვუამბობ ცირკზე, მოცემულ  გასართობ  სხვადასხვა საშუალებებზე.

 

 მიზანი - მოსწავლეებმა შეიძინონ ფაქტობრივი ცოდნა ,, ცირკის“   შესახებ.

 

 

მე-4 აქტივობა -

 

 

მოსწავლეებს ვთხოვ გადაშალონ სახელმძღვანელო  და დააკვირდნენ ილუსტრაციას.

1.რა არი გამოსახული ამ სურათზე?

-სურათზე გამოსახულია ცირკი.

 

2.რა მასალა არის გამოყებებული?

-გამოყენებულია სახატავი საშუალებები:ფანქრები ფერადი საღებავები..და ა.შ.

3.  ვინ მონაწილეობენ ცირკში?

ცირკში მონაწილეობენ ცირკის მსახიობები, ცხოველები.

4.რომელი პერსონაჟი მოგწონთ?

მოგვწონს ჯამბაზი.

5.როგორია და რა როლი აქვს ჯამბაზს ცირკში?

ჯამბაზი სასაცილოდ არის გამოწყობილი, ის ადამიანებს ახალისებს თავისი საქციელით.

 

6. როგორ  შეგვიძლია დავხატოთ  ცირკის  სურათი?.

-შეგვიძლია დავხატოთ ფერწერული  ან გრაფიკული სახით.

7.  როგორ დავხატავთ   ჯამბაზს?

ფერადი ფანქრებით შევქმნით ჯამბაზის სხვადასხვა  ჩაცმულობას , და ვარცხნილობას.მაგ: თმები, ფეხსატმელები, ტანისამოსი სახე  და ა. შ.

სახელმძღვანელოში ვეცნობით ახალ მასალას. ,,ცირკი“ვაკეთებთ განმარტებებს.

ვის შეუძლია ისაუბროს თვალსაჩინოებაზე    მოცემულ გამოსახულებებზე?

ვიძახებ მოსწავლეს, ასახელებს ილუსტრაციაზე გამოსახულ საგნებს და სხვადა სხვა  ცირკის პერსონაჟებს.

 

·         თუ რამე გაინტერესებთ ცირკის შესახებ შეგიძლიათ შემეკითხოთ და გიპასუხებთ.

 

მიზანი - შევამოწმო რამდენად ყურადღებით მისმენდნენ და როგორ გაიგეს ჩემი მონათხრობი. ასევე, შეიძინონ მსჯელობისა და ნაცნობი სიუჟეტებისა და სცენების ამოცნობის უნარ-ჩვევა.

აქტივობით მიღწეული შედეგი:

მოსწავლეებმა შეძლეს  კითხვებზე პასუხის გაცემა ,  და განიმტკიცეს ცოდნა.პრაქტიკული სამუშაოს შესარულებლად.

 

მე-5 აქტივობა -

 

·         მოსწავლეებს ვთხოვ მოამზადონ სახატავი საშუალებები. ფანქრები, სახატავი რვეულები ან თაბახის ფურცლები.;

·         მოსწავლის  წიგნები  გადაშალონ გაკვეთილის შესაბამის გვერდზე;

 

·         თითეეულმა მოსწავლემ გამოთქვას აზრი როგორ უფრო კარგი იქნება სანუშაოს შესრულება.ჯერ მასწავლებელთან ერთად და შემდეგ დამოუკიდებლად.

 

 მიზანი - მე-3 და მე-4 აქტივობაზე მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების უნარ ჩვევბის გამომუშავება.

პრაქტიკული უნარ-ჩვევბის განვითრება: ფერადი ფანქრებით ხატვის შედეგად ხატვის უნარ-ჩვევების გამომუშავება.

ჩანაფიქრის განხორციელებისადმი შემოქმედებითი მიდგომისა და ფანტაზიის უნარების განვითარება.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

საკლასო დავალება

ხატვა

 

 

მთელი კლასი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

მთელი კლასი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ინდივიდუალური

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

რესურსები:

 სახელმძღვანელო:ნ. მაჭარაშვილი, მ. მაჭარაშვილი, ნ. სილაგაძე. ხელოვნება 1-კლასი.. მერიდიანი, თბილისი, 2011 წელი    .ფერადი ფანქრები,თვალსაჩინოება. გონებრივი იერიშის რუკა.თაბახის ფურცლები.

დაფა, ცარცი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3წთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10წთ

 

 

 

 

 

 

 

აქტივობის მიზანი:მოსწავლეებმა უნდა მოახდინონ დაკვირვება სახელმძღვანელოში მოცემულ თვალსაჩინოებებზე და მასწავლებელთან ერთად განახორციელონ ნამუშევრის შესრულება.

 

აქტიობით მიღწეული შედეგი:მოსწავლეებმა მოახდინეს დაკვირვება სახელმზრვანელოში მოცემულ თვალსაჩინოებებზე და მასწავლებელთან ერთად  შეასრულეს ნამუშევარი..გამოთქვეს საკუთარი აზრი.

 

 

სსსმ მოსწავლემ მასწავლებლის დახმარებით შძლებისდაგვარად  დახატა ჯამბაზი.

დაკვირება სახელმძღვანელოში მოცემულ -ილუსტრაციაზე( ჯამბაზი და სხვა პერსონაჟები და საგნები)თითოეული მოსწავლის   მიერ სამუშაოს   შესრულება.მასწავლებელთან ერთად.

 

 

მთელი კლასი

ვიყენებთ ფანქრებს.სახატავ რვეულებს, საშლელს ,ფანქრის სათლელს   ნამუშევრის

შესასრულებლად.

 

3.

 

III ფაზა - რეფლექსია

 

მე-6 აქტივობა

 

·         ოსწავლეებს ვთხოვ სურვილის მიხედვით წარმოადგინონ ნამუშევრები -გააკეთონ  პრეზენტაცია. ( დაფასთან გამოვიდნენ და მთელი კლასს აჩვენონ თავიანთი ნახატი  და ძალიან მოკლედ ისაუბრონ როგორ შესრულეს ნამუშევარი.)

·         დანარჩენებს ვთხოვ სურვილის მიხედვით გამოთქვან მათი მოსაზრებები რა მოეწონათ მეგობრის ნამუშევარში და რა რჩევას მისცემდნენ, ანუ რა არ გააკეთა სწორად.  

 

 მიზანი - მოსწავლეებმა ერთმანეთს მისცენ განმავითარებელი შეფასება.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ჩემ მიერ გაკვეთილისა და მოსწავლეების ზოგადი შეფასება

 

 

 მთელი კლასი

 

 

8წთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 აქტივობის მისაღწევი შედეგი: მოსწავლეებს შეუძლიათ  ინდივიდუალურად  შესრულებული  ნამუშევრების დათვალიერება,  აზრის გამოთქმა და  განმავითარებელი შეფასების  მიცემა მეგობრისთვის.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს საგაკვეთილო მასალის განმტკიცება

 

 

 

 

 

კითხვები:

კითხვა პასუხი

 

 

5 წთ

 

1. როგირ დახატა ჯამბაზი?

2.როგორი ფორმები და ფერები გამოიყენე?

3.რას შეცვლიდი თავიდან რომ იწყებდეს ნამუშევრის(ჯამბაზის ) დახატვას?

 

 

 

 

 

მოსწავლეებმა განიმტკიცეს საგაკვეთილო მასალა.

 

 

 

 

 

შეფასება:

მოსწავლეები მოახდენენ თვითშეფასება და ურთიერთშეფასებას,რაც მომცემს მომდევნო გაკვეთილის ეფექტურად დაგეგმვის საშუალებას.

თვითშეფასება, ურთიერთსეფასება, გაკვეთილის შეფასება,

საკლასო

 

 

 

აქტივობის მიზანი: მოსწავლის ძლიერი და სუსტი მხარეების გამოვლენა;

 

 

 

 

 

აქტივობის მისაღწევი შედეგი:მოსწავლეებმა შეფასებით გამოავლინეს ძლიერი და სუსტი მხარეები.

 

 

 

 

 

დავალება:გაიხსენე  ცირკთან დაკავშირებული სახალისო ამბავი. უამბე ამხანაგებს.                                

 

 

 

 

 

 

კითხვა პასუხი.

დამ ატებითი

სამუშაო

 

 

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

მოსწავლეებს შეუძლიათ საგაკვეთილო თემის შინაარსის აღქმა, გააზრება, შეუძლია მიმართს სხვადასხვა მასალას, ტექნიკას და პროცედურას ნამუშევრის შექმნისას.. შეუძლიათ  წარადგინოს ინდივიდუალურ  ნამუშევრები,მოაწყონ საკლასო გამოფენა. გამოთქვან აზრი.ურთიერთ შეფასებისას..  მოსწავლეს ესმის და შეუძლია წარმოაჩინოს, რომ ხელოვნება არის იდეათა გამოხატვის საშუალება.    

 

 

 

 

 

 

 

შეფასების რუბრიკა 

კრიტერიუმები

სრულად პასუხობს

ზოგადად პასუხობს

ვერ პასუხობს

საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა

სრულად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

ნაწილობრივ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

გაკვეთილის შინაარსის აღქმა, გააზრება და განმთკიცება

მოსწავლემ შეძლო საგაკვეთილო მასალის შინაარსის აღქმა, გააზრება და განმტკიცება

მოსწავლე გადმოცემს და აღიქვამს გაკვეთილის შინაარსს,უჭირს გააზრება

ვერ შეძლო საგაკვეთილო მასალის შინაარსის აღქმა, უჭირს გააზრება

პრაქტიკული მუშაობა

სრულად ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს(ხატავს).

ხარვეზებით ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს.

ვერ ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს.

                                      

                                       ნუნუ იაშვილი.

                                                                                         9.02.2021 სას.წ.                      

                                                        გაკვეთილის რეფლექსია

          გაკვეთილი დავგეგმე ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრულ მიზნებზე მისაღწევ შედეგებზე, ინდიკატორებზე დაყრდნობითა და მათი გათვალისწინებით. გაკვეთილის მიზანი იყო მოსწავლეთა ცოდნის გაღრმავება, არგუმენტირებულიუ მსჯელობა,პრაქტიკული დასაკომუნიკაციო უნარ ჩვევების განვითარება, გაანალიზება შეფასება, პრობლემის გამოკვეთა- გადაჭრა. გაკვეთილის მსვლელობის დროს აღმოჩნდა რომ მოსწავლეები უკვე ფლობდნენ იმ უნარ ჩვევებს, რომელთა დახმარებით და წინარე ცოდნის გამოყენებით, ისინი თვითონ  გამოკვეთდნენ და ჭრიდნენ პრობლემას.     აღნიშნულის განსახორციელებლად.

       წინასწარ დავგეგმე  აქტივობეი. გაკვეთილის      პირველ აქტივობად გამოვიყენე  გონებრივი იერიში, კითხვა პასუხი, რამაც ხელი შეუწყო შესწავლილი მასალის განმტკიცებას. მივმართე  ინდივიდუალური მუშაობის ფორმას ჩართული იყო მთელი კლასი .   

      შემდეგი ეტაპი- წარიმართა პრაქტიკული მუშაობის ფორმით, რომელიც გაცილებით ეფექტური გამოდგა.უნდა დაგვეხატა ჯამბაზი , გამოგვეკვეთა მისი ჩცმულობა,ვარცხნილობა , ,დინამიკისთვის   ვაჩვენეთ ჯამბაზი ბურთებით წრეზე ტრიალის მომენტში. დავხატეთ ქოლგა რომელსაც ჯამბაზი ხშირად გამოიყენებს რათა ცირკი სახალისო გახდეს  მაყურებლისთვის.

   ბავშვები ჩემთან ერთად ასრულებდნენ ნახატს.

 ჩართული იყო სსსმ მოსწავლე, თუ რაიმე გაუჭირდებოდათ მთხოვდნენ დახმარებას,მე ვეხმარებოდი,ვასწავლიდი როგორ შეესრულებინათ ნახატი. დაცული იყო ჰიგიენის წესები .მოსწავლეები ინდივიდუალურად ხატავდნენ მე,კი ჩემი ფანქრით ვეხმარებოდი.

   გააკეთეს საკუთარი ნამუშევრების პრეზენტაცია .

 

შემდეგ, დაუსვი კითხვები რომლის მიზანი იყო დამედგინა  რა ცოდნა შესძინა ჩატარებულმა გაკვეთილმა მოსწავლეებს და რა მიზანს დავისახავდი სამომავლოდ.      გამოვიყენე შფასების  ერთ-ერთი ფორმა ,,კომპლიმენტი“ რომლის მიზანი იყო მოსწავლეებს თავადაც შეეფასებინათ,როგორც საკუთარი, ასევე  თანაკლასელების  აქტიურობა და სამუშაო ხარისხი.

         გაკვეთილმა საინტერესოდ ჩაიარა, გაკვეთილის მსვლელობით კმაყოფილი ვარ,ერთ მხრივ მოსწავლეებმა გაამართლეს,მეორე მხრივ დაგეგმილმა აქტივობებმაც სათანადოდ იმუშავა,იყო მოსწავლეთა  ჩართულობა ,აქტივობებიც იყო საინტერსო. მოსწავლეებისათვის,საგაკვეთილო გარემო, მერხების განლაგება,განათება,ტემპერატურა,სწავლების მეთოდები,.გაკვეთილის ფაზების დაცვა, სწორად იყო გამოყენებული.

    მოსწავლე-მასწავლებლის ურთიერთობა,ურთიერთ გაგება,დისციპლინა იყო დაცული,მოტივაცია,წარმატების განცდა,სწავლებიდან მიღებული სიამოვნება. შექება ყველამ დაიმსახურ.

                        დავალებად მივეცი.დამოუკიდებლად დაეხატათ ჯამბაზი.

    ,მივაღწიეთ თუ არა მიზანს? მე შევასრულე გეგმით გათვალისწინებული საქმიანობა,მიზანი შეძლებისდაგვარად დავძლიეთშეფასების კუთხით გავაუმჯობესებ მუშაობას.მოცემულ რეკომენდაციებს გავითვალისწინებ და ყოველივე ეს სრულფასოვნებას შესძენს ჩემს მიერ შემდგომში ჩატარებულ გაკვეთილს.

                                                                                                                      ნ.იაშვილი.


კომპლექსური დავალება-1.

საფეხური,:დაწყებითი-კლასი  

თემა:,,პორტრეტი“ 

სამიზნე ცნება: 

(1) სახვითი ხელოვნების მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებები (ელემენტები) და ხერხები (პრინციპები) 

(2) სახვითი ხელოვნების ტექნიკა 

(3) სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები 

შდეგები:ს.გ.დაწ.1.2.3,4. 

საკითხი: 

ხაზი:სხვადასხვატიპის,კონტური, შტრიხი . 

ფერი:ცივიდათბილი,ფერისგრადაცია. 

ფორმა:მოცულობითი. 

პრინციპები: ჰორიზონტალური ფორმატის შერჩევა. 

ტექნიკა:ფერწერა.გრაფიკა. 

ჟანრი:პორტრეტი 

 

კომპლექსური დავალების პირობა:   

   დახატე ფერწერული და გრაფიკული პორტრეტები და  გააკეთე შედარება

(რა მსგავსება და რა განსხვავებაა მათ შორის).

 

ამისთვის : 

·           პორტრეტების დასახატავად გამოიყენო ხვადასხვა ტიპის ხაზი,კონტურის ხაზი.შტრიხი.; 

·         ჰორიზონტალურ სასურათე სიბრტყეზე დახატე პორტრეტები;, 

·         ნახატები შეასრულე გუაშით,აკვარელით; 

·         ფერწერულ პორტრეტისთვის  გამოიყენე ცივიდათბილი ფერები,ფერისგრადაცია; 

·         გრაფიკული პორტრეტისათვის გამოიყებე ნახშირის ფანქარი. 

·         პორტრეტს მიეცი მოცულობითი ფორმა; 

·          

.ნამუშევრის წარდგენისას ისაუბრე: 

 

·                     რა იყო შენი ჩანაფიქრი და რა ხერხების გამოყენებითგადმოეცი  პორტრეტები? 

·                     რამასალადატექნიკა  შეარჩიე?    

·                     როგორ გამოიყენე ფერები?    

·                     რა მახასიათებელი ნიშნები აჩვენე?    

·                     რა ეტაპები გაიარე დავალების  შესრულებისას?    

·                     რა მსგავსება და რა განსხვავებაა, შენს მიერ შექმნილ პორტრეტებს შორის?

·                     რა  იყო  შენთვის  საინტერესო?    

·                     რა გაგიჭირდა, რა იყო რთული შენთვის  ამ დავალებაში?     

·                     რას გააკეთებდი განსხვავებულად ახლიდან რომ იწყებდე კომპლექსურ   

დავალებაზე მუშაობას.    

·                     რას  შეცვლიდინამუშევარშიახლიდან, რომ იწყებდეთ

·                     კომპლექსურ დავალებაზე მუშაობას? 

 

პრაქტიკული რჩევები კომპლექსურ დავალებაზე მუშაობისთვის: 

,გაიხსენეთ 

 .სახვითი ხელოვნების მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებები (ელემენტებიდა ხერხები (პრინციპები)  

(2) სახვითი ხელოვნების ტექნიკა   

 (3) სახვითი ხელოვნების  ჟანრები     

·           გაეცანით სხვადასხვა მხატვართა მიერ შესრულებული ნამუშევრებს (პორტრეტებს)

·          მოახდინეთ შედარება  ორ ნახატს    (პორტრეტს)შორის. 

 

 კომპლექსური დავალების პირობა: 

დახატე ფერწერული და გრაფიკული პორტრეტი.

ამისათვის დაგჭირდებაფორმატი  ან ტილო., გუაში ,აკვარელი ან ზეთის საღებავი.

.ჰორიზონტალურ  სასურათე სიბრტყეზე   დახატე პორტრეტები.(1)

  .  გრაფიკული პორტრეტის (3) ნახატისთვის (2) გამოიყენესხვადსხვა ტიპის ხაზები(1)

  . ფერწერულიპორტრეტისათვის (3) გამოიყენე ძირითადი და  შედგენილი ფერები(1)

 . მოცულობითი ფორმის შესაქმნელად გამოიყენე შტრიხი ლაქა ,ფერთა გრადაცია, შუქ-ჩრდილი.(1)

   .ნამუშევრის წარდგენისას ისაუბრე:

 რა მსგავსება და  განსხვავებაა ფერწერულ და  გრაფიკულ ნამუშევრებს შორის.

·                     რა ხერხების გამოყენებით გადმოეცი  პორტრეტები 

·                     რა მასალა და ტექნიკა  შეარჩიე ?  

·                     როგორ გამოიყენე ფერები?  

·                     რა მახასიათებელი ნიშნები აჩვენე?  

·                     რა ეტაპები გაიარე დავალების  შესრულებისას?  

·                     რა მსგავსება და რა განსხვავებაა,ამ ორ პორტრეტს შორის. 

·                     რა  იყო  შენთვის  საინტერესო?  

·                     რა გაგიჭირდა, რა იყო რთული შენთვის  ამ დავალებაში?   

·                     რას გააკეთებდი განსხვავებულად ახლიდან რომ იწყებდე კომპლექსურ

·                     დავალებაზე მუშაობას.  

·                     რას შეცვლიდი ნამუშევარში ახლიდან, რომ იწყებდეთ  ხატვას? 

 

პრაქტიკული რჩევები კომპლექსურ დავალებაზე მუშაობისთვის:

მოსწავლეებს გავახსენოთ

1.სახვითი ხელოვნების მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებები (ელემენტები) და ხერხები (პრინციპები) 

(2) სახვითი ხელოვნების ტექნიკა 

(3) სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები 

.ვაჩვენოთ სხვადასხვა მხატვართა მიერ შესრულებული ნამუშევრები (პორტრეტები) ვასწავლოთ როგორ მოახდინონ შედარება  ორ ნახატს შორის.

                                                               ორღულის საჯარო სკოლა

                                                                              ნუნუ იაშვილი

 

 


კომპლექსური დავალება  -2.

საფეხურიკლასი: დაწყებითი  IV 

თემა:,,ჩმი საოცნებო ქალაქი“ 

 

სამიზნე ცნება/სასწავლო მიზანი: 

(1)სახვითი ხელოვნების მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებებ 

(ელემენტები) და ხერხები (პრინციპები)   

(2)სახვითი ხელოვნების ტექნიკ   

(3)სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრებ   

 

შედეგები :  ს.გ.დაწ.1;. ს.გ. 2.;  ს.გ.3.;   ს.გ..  4;.                   

 

საკითხი:    

ხაზი:  კონტური. 

ფერი:  ცივიდათბილი,კონტრასტული

ფორმა:  მარტივი გეომეტრიული და ბუნებაში არსებული. 

პრინციპები :კომპოზიციური განაწილების საფუძველი. 

ტექნიკა:   მაკეტი.ფერწერა.გრაფიკა  ,აპლიკაცია 

დარგი:  არქიტექტურა 

 

კომპლექსური დავალების პირობა: 

  შექმენი შენი საოცნებო ქალაქის მაკეტი 

ამისათვის: 

·         მაკეტის შესაქმნელად გამოიყენე მარტივი გეომეტრიული და ბუნებაში არსებული ფორმები; 

·         შენობების  ფასადების დეტალებისა და გარემოს მოწყობის წარმოსაჩენად გამოიყენე  ცივი და თბილი კონტრასტული ფერები;.კონტურის ხაზი;. 

·         შენობების გასაფორმებლად გამოიყენე შენთვის ნაცნობი ორნამენტები; 

·         მაკეტის შექმნისას გამოიყენეაპლიკაციისა და ფერადი გრაფიკის ტექნიკა და შენთვის სასურველი მასალა; 

·         მაკეტის დეტალები სიბრტყეზე გაანაწილე კომპოზიციურად; .    

   .ნამუშევრის წარდგენისას ისაუბრე: 

·                     . რა მსგავსება  სინამდვილეში ნანახ ქალაქსა და შენს საოცნებო ქალაქს შირის. 

·                     რა იყო შენი ჩანაფიქრი და რა ხერხების გამოყენებითგადმოეცი  ,,შენი საოცნებო ქალაქი  „ 

·                     რამასალადატექნიკა  შეარჩიე?    

·                     როგორ გამოიყენე ფერები?    

·                     რა მახასიათებელი ნიშნები აჩვენე?    

·                     რა ეტაპები გაიარე დავალების  შესრულებისას?    

·                     რა მსგავსება და რა განსხვავებაა, ნამდვილ ქალაქის შენობებსა და შენს მიერ 

 გაკეთებულ მაკეტში შექმნილ შენობებს შორის?   

·                     რა  იყო  შენთვის  საინტერესო?    

·                     რა გაგიჭირდა, რა იყო რთული შენთვის  ამ დავალებაში?     

·                     რას გააკეთებდი განსხვავებულად ახლიდან რომ იწყებდე კომპლექსურ   

·                     დავალებაზე მუშაობას.    

·                     რას  შეცვლიდინამუშევარშიახლიდან, რომ იწყებდეთ მაკეტის გაკეთებას? 

       პრაქტიკული რჩევები კომპლექსურ დავალებაზე მუშაობისთვის:

    კომპლექსური დავალების   შესრულების დროს გაითვალისწინე დავალების პირობა.

                                                  გისურვებ წარმატებას.

 

 


კომპლექსური დავალება-3.

საფეხური/კლასი:  დაწყებითი.  IV

თემა :  ,,ჩემი საყვარელი სოფელი”

 

სამიზნე ცნებები:

1.სახვითი ხელოვნების მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებები (ელემენტები) და  ხერხები (პრინციპები);

2. სახვითი ხელოვნების ტექნიკა;

3. სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები;

შედეგები:1,2.3.4.

საკითხები :

 

ფერი: თბილი და ცივი ფერები;

პრინციპები:  კომპოზიციურად განაწილების საფუძველი,წინა და უკანა ხედი.ძირითადის გამოყოფა.

ტექნიკა: ფერწერა, გრაფიკა;

დარგები: ფერწერა, გრაფიკა.

 

კომპლექსური დავალების პირობა

(3) შექმენი ფერწერული  ან გრაფიკული ნამუშევარი, სადაც გამოსახული იქნება შენი საყვარელი სოფელი რომელიმე სეზონზე.   

ამისათვის:

(2) დავალება შეასრულე ფერწერის ან ფერადი გრაფიკის ტექნიკით ;

(1)ნამუშევრის შესაქმნელად შეარჩიე  ვერტიკალური  ან  ჰორიზონტალური  ფორმატი და გამოსახულება გაანაწილე კომპოზიციურად.

 (1) ნახატში სეზონის გადმოსაცემად გამოიყენე  თბილი  და  ცივი ფერები;

(1)ნამუშევარში  გამოყავი ძირითადი, აჩვენე წინა და უკანა ხედი:

 

ნამუშევრის წარდგენისას ისაუბრე, ხაზგასმით წარმოაჩინე:

 

·          რომელი დარგის ნამუშევრის შექმნა გადაწყვიტე ფერწერის  თუ გრაფიკის და რატომ?

·          ნამუშევრის შესაქმნელად რომელი მასალა და ტექნიკა გამოიყენე?

·          რომელი საშუალებებითა და ხერხებით გადმოეცი სოფლის სახასიათო ნიშნები ?

·          რომელი სეზონი ასახე და რომელი  ფერები გამოიყენე?

       რა რანაბიჯები გადადგი დავალებაზე მუშაობის სხვადასხვა ეტაპზე;

. რა გაგიჭირდა?

        რას გააკეთებდი განსხვავებულად ახლიდან რომ იწყებდე კომპლექსურ დავალებაზე მუშაობას?

 

პრაქტიკული რჩევები კომპლექსურ  დავალბაზე:

 

       მხატვრულ-გამომსახველობითი ხერხებისა და საშუალებების გახსენება(ხაზი, ფერი, ფორმა...);

       საუბარი ფერებზე,  და ფორმებზე.(პრაქტიკული სამუშაო);

       საუბარი სოფელზე, შესაბამისი რესურსის ჩვენება ;

       საუბარი ფერწერასა  და გრაფიკაზე;

       პეიზაჟი, როგორც ხელოვნების ჟანრი .

        პრაქტიკული სამუშაო; ჩანახატების გაკეთება;

        სოფლის  დახატვა.

       თვალსაჩინოებები,

 

 


Comments

Popular posts from this blog